Premiärtur på terränghindren

Gårdagens lektion var kul! Vi inledde lektionen med att rida självständigt på utebanan. Maya tyckte det var lite konstigt att Gunlög försvann iväg bortåt skogen, och spratt väl till så att stackarns Cello nästan fick hjärtstillestånd 😉 . När Gunlög sen kom tillbaka gick vi ut på terrängbanan och testade några av hindren – först telefonstolpen som ligger precis utanför utebanan. Maya är klok – hoppar stort men stabilt! Skönt att hon inte heller lägger till lite ”lattjolajban” som krydda… Därefter gick vi ner till starten på terrängbanan och hoppade hinder nr 1 – stort fint, stabilt, även det. Och så avslutade vi med att hoppa ”Jockes hinder” nere vid ”Rivieran”. Kändes härligt! Lite ont i knäna, men vad gör väl det :-) För mig var det premiär på terränghinder med Maya.

😉  /Ylva

Det här inlägget postades i lektioner och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>