Legat i fredags =)

Efter en veckas uppehåll var man tillbaka till stallet. Så mysigt att vara tillbaka =)

B var inte i stallet idag så vi skulle rida för G istället. Roligt då jag inte ridit för henne så mycket.

Och så fick man rid fina Legat igen =D
Vi gjorde många roliga övningar idag. Skänkelvikning, bak/fram dels vänning galopparbete på både volt i ryrkant och serpentiner. Vissa gick bättre än andra, men kan väl inte påstå att det här var den bästa lektion med Legat. Men stundvis gick han riktigt fint =D

 

Det här inlägget postades i hästarna, lektioner. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>