Kadrilj

Så har ännu en fredag gått och man sitter hemma (sent) och bloggar.
Kom till stallet och märkte att B inte var i stallet och att vi skulle rida för G istället, vilket skulle bli roligt =)

Blev att rida Legat igen. Han har börjat bli en favorit att rida =)
Och det visade sig att vi skulle rida Kadrilj på lektionen idag.

Jag red tillsammans med N på Nice Suprise. Vilket Legat inte riktigt gillade med det gick ändå rätt bra att rida bredvid dem 😛
Tycker det var riktigt roligt att rida kadrilj, lite annat än att rida dressyr. Och förutom att Legat störde sig lite på att ha en häst så nära inpå så tycker jag att han gick väldigt fint. Lite jobbigt blev det när vi skulle galoppera på volt och  de andra trava innanför oss. Då kändes Legat spänd och hade inte jättekontroll över honom. Men sista galoppen kändes bättre. =)
Så kul att rida Legat för jag tycker det går bättre och bättre för varje gång jag rider honom. Även om han var rätt sur idag så lyckades jag få honom i form och stanna i form större delen av lektionen.

 

Det här inlägget postades i lektioner. Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>