Tygeltagande

Jag & Maya på lektion igår – optimalt var det INTE…. Men som min mamma brukar säga ”är huvudet dumt får kroppen lida”; det var väl inte optimalt att trycka i sig en halvliter glass strax innan uppsittning… *skvalp-skvalp-skvalp* Och en pigg Maya som hade en egen uppfattning om fart & form :-)

Gårdags kvällens lektion var inspirerande – Gunlögs idéer om tygeltagandet känns rätt; om man börjar att ta handen rätt långt fram på tygeln (nästan lite framåtlutad inledningsvis), breddar en aning på handen medan man rätar upp sig, OCH tänker sig att man egentligen tar tygeltaget med axlarna istället, och låter i eftergiften axeln sjunka ihop en aning – man låter axeln ge eftergiften. Nåja, det lät mer tydligt och glasklart när Gunlög pratade om det igår kväll :-)

Det här inlägget postades i grupper, lektioner, okategoriserade och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>