Kadrilj

Ibland undrar man ju om man har ett sjätte sinne eller inte… under framridningen igår kväll tänkte jag plötsligt ”Undrar om det inte blir kadrilj idag?” – och se, det blev det! LeRo’s favorit-lektion med andra ord :-) Han tycker ju att det är toppen att få vara så nära alla polarna och gärna ”bumpa” mage med parhästen. Dessutom tar han det på allra största allvar! Han e rolig han <3

Vi red i täten tillsammans med Cissi på LeStain. Men det är rätt svårt att vara i täten – tisslet bakifrån säger ”pssst! Det går för sakta!” samtidigt som man i ögonvrån ser hur sista paret sladdar genom kurvorna – och Gunlög säger ”Nä, nu går det för fort i täten!” Inte är det lätt – men roligt. Å så måste man ju dessutom hålla reda på höger och vänster…jisses vad jag sitter och letar efter ”goddaghanden”. Det bästa med kadriljen är att man måste ha uppsikt. Det GÅR bara inte att stirra hästen i nacken hela lektionen 😉

Det här inlägget postades i lektioner och har märkts med etiketterna , , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>