Hasa omkring i strumplästen

… eller ja, jo, strumplästen var det väl inte :-)  Hastade iväg till stallet efter jobbet idag, seg, sliten och sen. Och bestämde mig för att rida barbacka. Nu är ju LeRo otroligt bekväm att rida barbacka, mjuk som en soffa och ett ”behagligt” steg, så det är rätt najs. Inledningsvis kände jag det mest som ett ”måste”, att jag skulle hasa runt en stund bara ”för att” liksom. Mest för att jag tidigare under dagen fått en naprapat-behandling på jobbet – en rätt rejäl omgång helt enkelt. Men det var ändå helt rätt att rida en stund, och helt rätt att rida barbacka! Jag tror det blev ett rätt bra pass även från LeRo’s sida sett; jag red mycket sidvärtsrörelser med mycket böjd, låg häst = brukar vara lösgörande på ett välgörande sätt <3 Nu blir det vetekudde på axlarna och softa framför tv’n en stund.

Det här inlägget postades i okategoriserade och har märkts med etiketterna , , . Bokmärk permalänken.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>