Lördagsgruppen kl.10.30

Ja, som vanligt är det fint väder på lördagarna och vi ska rida ute. Och som vanligt blir det en diskussion om vad man ska ha på sig, är det bättre att svettas eller att frysa, pest eller kolera? Jag tittar ner på mitt pekfinger som sticker ut från den trasiga ridhandsken och frågar mig om den kommer frysa.
Nere på utevolten visar sig det vara varmt och skönt fast det är 19 november och solen står lågt. Mitt pekfinger klagar inte och vi blir alla snabbt varma, en del till och med svettas. Vi får instruktioner om hur vi ska få ner hästarna på tygeln och hur vi ska på bästa sätt sätta dem i galopp.

På utomhusfikat efteråt tycker ”alla” att det var tungt, idag var det en kamp… och inget fungerade utom för Lisa som tycker allt gick bra.
Ha en bra vecka!
Ulrika O

Det här inlägget postades i lektioner. Bokmärk permalänken.

En kommentar till Lördagsgruppen kl.10.30

  1. Ylva skriver:

    Kul att ni också kommit igång med skrivandet! :-)

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Följande HTML-taggar och attribut är tillåtna: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>